Akumulatory – co warto wiedzieć?

24 marca 2020 Wyłączono Przez admin

Akumulatory

Aby pojazd osobowy lub ciężarowy mógł ruszyć niezbędne jest zasilanie elektryczne, które udostępniają akumulatory – to z nich jest pobierana energia elektryczna. Od baterii odróżnia je fakt, że zawarte w nich ogniwa (jedno lub więcej) można ponownie naładować. Zazwyczaj tego rodzaju części samochodowe posiadają pojemność około 50 Ah, jednak można spotkać się również z większymi lub mniejszymi pojemnościami w zależności od modelu.

Zasada działania

Akumulatory posiadają dwie podstawowe funkcje: ładowanie (energia elektryczna zostaje zamieniona na chemiczną) oraz zasilanie instalacji samochodowej (energia chemiczna zostaje przekształcona na elektryczną). Oba procesy zachodzą dzięki reakcji powstałej pomiędzy izolatorami płyt dodatnich i ujemnych a elektrolitem kwasu siarkowego. W rezultacie wytwarzają się ładunki elektryczne, które można przyjmować (ładowanie) lub oddawać (zasilanie).

W wyniku obu rodzajów działań, akumulator zużywa się, zbliżając się do końca swojej żywotności. Okres ten zależy od intensywności eksploatacji, jakości samej części, a także od właściwego jej użytkowania. Urządzenie musi zostać stabilnie zamontowane w odpowiednim miejscu, gdzie nie zostanie przez przypadek uszkodzone, a także nie będzie poddawane wstrząsom oraz intensywnym drganiom.

Budowa

Akumulatory złożone są z kilku ogniw połączonych szeregowo, które w ten sposób tworzą płyty. Są one na stałe zamoczone w kwasie siarkowym (H2SO4). Można wymienić takie podstawowe elementy tych części samochodowych, jak:

  • zespół płyt ujemnych,
  • zespół płyt dodatnich,
  • kratka ujemna,
  • kratka dodatnia,
  • wentyl bezpieczeństwa,
  • komponent odpowiadający za centralne odgazowanie.

Jak wybrać ten najwłaściwszy

Aby część mogła sprawnie działać przez możliwie najdłuższy czas, należy dokładnie przemyślić wybór przed dokonaniem zakupu. Należy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak wymiary, rodzaj i pojemność. Jeżeli chodzi o sam rozmiar urządzenia wystarczy, że nie będzie on zajmował więcej miejsca, niż jest dostępne w samochodzie.

Można wymienić następujące rodzaje akumulatorów:

  • AGM – do aut intensywnie używanych bądź z napędem hybrydowym,
  • z płynnym elektrolitem – do starszych modeli pojazdów (nie hybrydowych),
  • żelowe – np. w przyczepach kempingowych.

Wymagana pojemność akumulatora jest w pełni uzależniona od zaleceń producenta pojazdu – nie powinna ona przekraczać maksymalnej pojemności (ciągłe niedoładowanie), ani być także mniejsza od minimalnej (może nie być w stanie uruchomić silnika samochodu).

Nasza firma w Białymstoku oferuje części największych producentów, które wyróżniają się doskonałym stosunkiem jakości do ceny.